Inglise Vene

Optilised sihikud Field Target laskmiseks

Field Target (FT) laskmisel kasutatakse juba päris keerulisi optilisi sihikuid ja nende täiendavate omaduste tõttu on nad mõnevõrra kallimad, kui harilikud optilised sihikud, mida kasutatakse õhupüssiga purkide ja muude juhumärkide pihta lusti pärast laskmisel.

Üks korralik FT optiline sihik peaks olema järgmiste omadustega:

1. Võimas suurendus – võimaldab vähese kontrastsusega märkide paremat sihtimist  ja silueti tabamiskoha selget  määratlemist . Kaugusmõõtmise täpsus on otseses sõltuvuses suurendusest ja võimsama suurendusega on tulemus palju täpsem.

2. Teravuse ( parallaksi ) seadistamine - peab olema võimalik alates 9 meetrist kuni 50 meetrini Õhupüssid on suhteliselt piiratud laskekaugusega. Reeglina on laskekaugus alla 100 meetri. Optilised sihikud, millel teravustamise võimalus puudub või teravustamine algab näiteks alates 20 meetrist, ei ole kauguse mõõtmiseks sobilikud.

3. Objektiivi suur läbimõõt – mida suurem on objektiivi läbimõõt, seda rohkem valgust satub läätsedesse ja seda heledam ja kontrastsem on sihtmärgi kujutis. Objektiivi suurem läbimõõt hõlbustab ka kauguse mõõtmist, sest madala kontrastsusega kujutis viib hõlpsasti kaugusemõõtmise vigadeni.

4. Sihiku kujundus - Mil-Dot sihiku keskosas on kindla vahemikuga kindla suurusega punktid, mis lihtsustavad laskuritel lasu ballistika kujundamist ja abistavad välismõjude, nagu näiteks tuule mõju, kompenseerimisel.

5. Sihiku suured reguleerimistornid - võimaldavad sihikut käsitsi, ilma abivahenditeta, hõlpsasti seadistada. See on eriti oluline optika võistluste-eelsel sisselaskmisel ja kiirete paranduste sisseviimisel. Loomulikult saab ka sihiku Mil-Dot kujundust kasutades lasu tabamispunkti parandada. Mida suuremad on regulaatortornid, seda lihtsam on tabamispunkti seadistamine erinevatele kaugustele.

6. Kõrge seadistustäpsus – seadistused peavad säilima ka võimsa vedrupüssiga laskmisel ja piisavalt täpse seadistuse sammuks on  ¼ nurgaminutit ( MOA ). See on piisavaks eelduseks edukale laskmisele ja ka kõige väiksema tabamistsooniga siluettidega toime tulemisel. Vedrupüssi prell-löögiga toimetulemine on vedrupüssidele paigaldatavate optiliste sihikute kõige olulisem eeldus. Kuna õhupüssi vedruga kolvi tabamisel tekkiv löök on vastupidine tulirelva lasul tekkiva tagasilöögi suunaga, siis sellest johtuvalt purunevad ka paremad ilma vedrupüssi ettevalmistuseta optilised sihikud vedrupüssile paigaldamise järel kindlasti. Eraldi vedrupüssidel kasutamiseks valmistatud optilise sihiku garantiidokumendis on olulisima tähendusega valmistaja märge: Prellschlagfest või Magnum recoil-proof. Täieliku kaitset vedrupüssi toime vastu pole ühelgi optilisel sihikul. Kunagi puruneb see sihik kindlasti.

Järgmised kasulikud omadused võiks veel olla:

7. Valgustusega sihik – on kasulik abivahend hämarates tingimustes hallides toonides märkide sihtimisel ja tabamisel.

8. Päikesekaitse – väldib vastu päiksega sihtimisel märgi ülevalgustamist liigse valguse sattumisel objektiivi. Kaitseb ka saju puhul ja aitab vältida objektiivi läätse juhuslikku  puudutamist.

9. Suur külgratas – ainult kolmanda-,  teravustamise reguleerimistorni olemasolul. Lihtsustab oluliselt kaugusmõõtmise lugemi saamist ratta suurel ja kergesti loetaval skaalal. Eriti oluline on kauguse lugemise mugavus ja täpsus.

10. Okulaari kummist otsik – aitab laskjal keskenduda lasuks. Väldib tagant tuleva valguse sattumist okulaari. Ka sihtmärk tundub kõrvalvalguse puudumise tõttu heledam ja kuna silm asetub okulaarist õigele kaugusele, siis on sihtmärgil parem teravus ja nähtavus.

11. Horisont – optika kinnitusjala või siini külge kinnitatav vesilood, mis võimaldab püssi küljele kallutamisest tekkiva optilise telje ja rauatelje erinevusest tekkiva sihtimisvea vältimist.

Järgnevalt sobilikud optilised sihikud heade ja halbade külgedega:

a) Deben Nite Tech 10-50x56
+ valgustatud sihik
+ Mil-Dot sihik
- nõrk valgusjõud
- vähene kontrastsus
- väike vaateväli
- suhteliselt kõrge hind, ca. 15.000.- EEK

b) Nikko Stirling Diamond 10-50x60:

+ hea valgusjõud ka võimsaima suurendusega
+ sobiv hind, ca. 12.000.- EEK
+ Mil-Dot sihik
- valgustatud sihik puudub

c) BSA Platinum10-50x60:

+ hea valgusjõud ka võimsaima suurendusega
+ Mil-Dot sihik
- valgustatud sihik puudub
- Mil-Dot puudub, on Target Dot
- ei toodeta enam

d) Tasco CU 8-40x56 / 10-50x56 / 12-60x56 Custom Shop:

- ei toodeta enam
-12-60x56 on võimsal suurendusel hägune


Veel mõned Field Target laskmise jaoks sobilikud optilised sihikud:

- Leupold VX-III  6.5-20x40 EFR Target
- Leupold Premier 18-40x50 ( Master: Premier ei ehita enam Leupold sihikuid ringi )
- Leupold Vari X-III 18-40x40

- Nikko Stirling Platinum 6-24x56 AG IR
- Nikko Stirling Platinum 8-32x60 AG IR ( Master: Minu poolt 2007 lisatud )

- Walther 10-40x50

- Deben Mil Pro (Hawke)
- Deben Nite Tech 10-50x56

- Bushnell Elite 4200 8-32x40
- Bushnell Elite 4200 6-24x40

- Simmons ProAir 6-18x40

- Simalux Gold 8,5-34x50

- Hakko 8-32x56


Algmaterjal: Deutscher Field Target Club 2000  08.06.2005 avaldatud artikkel.
© Tallinna Field Target 2007-2017 Tallinn