Inglise Vene

Optika

Optikat valikul on vaja arvestada terve rida erinevaid asjaolusid.

    Nikko Stirling on valitud lihtsal põhjusel - valikust leiab peaaegu alati tulirelvale sobiva jahioptika ja õhkrelvale vajaliku sportoptika. Diamond 10-50x60 oli Field-Target 2007 maailmameistrivõistlustel võitja püssil. Nikko Stirling toodetel on suurepärane hinna ja kvaliteedi suhe. Katvast valikust leiavad omale sobiva optika vabaajaveetjad, hobilaskurid, kütid, eriteenistused ja täpsuslaskurid.

    MTC valiku määrasid kaks põhilist tegurit. Tegemist on Jaapanis valmistatud väga tuntud läätsedega ja SCB sihikuga, mis väga mugav abimees väikesekaliibrilistel tulirelvadel ja õhkrelvadel. Mõju avaldas ka optika varustus, kus leidub metallist läätsekaitseid, prallaksi erinevaid külgrattaid, päikesekaitse, varupatarei, 0-i markeerimine, äravõetav IR-moodul, kott, erinevaid kinnitusjalgu ja palju muudki mitte tavapärast.

    Kuna on tegemist õhkrelvade keskkonnaga, siis jagab üks tähtis omadus optikad kahte suurde klassi ja see omadus on löögi taluvus. Just vedrupüssidele on omane nn ettelöök ja vedrupüssile valitud optika peab selle ettelöögi toimega piisavalt kaua toime tulema. Nikko Stirlingu puhul on selleks eraldi sari AirKing. Tipptaseme vedrupüsside varustamiseks  jääb AirKing sari siiski veidi napiks. Kuid on olemas üks valmistaja, kelle kogu toodang on praktiliselt vedrupüssikindlalt valmistatud.

    Hawke on üks vähestes väga laia gammaga valmistaja, kelle tooted alates Premium klassi 8-32x56 optikast kuni lihtsaima 4x32 optikani on praktiliselt kõik ehitatud vedrupüssikindlaks. Lisaks Airmax kuulsale seeriale suurendab huvi Hawke vastu ka 2008 sügisel ilmuv uus 30 mm korpusega SideWinder seeria, mis tõotab sportlaskurite seas väga menukaks kujuneda.

    Suruõhupüsside puhul ettelöök nagu ka tulirelvadele omane tagasilöök praktiliselt puuduvad ja löögikindlus ei ole valikul enam määrav. Järgmiseks väga oluliseks kriteeriumiks on sportlaskurite jaoks kuva teravustamine ehk parallaksiseade. Seade toimib objektiivilt või vasakpoolselt seadetornilt. Nikko Stirling ja MTC pakuvad seadeid enamast küljelt ja Hawke enamast objektiivilt.

    Põhjamaades on valgustingimused enamasti kesisevõitu. Seepärast tundub korpuse läbimõõt 30 mm oluline, sest see tagab läbi korpuse parema valgusvoo. 25,4 mm korpusega optika on eelistatud päikeseküllastes maades ja eriti Ameerikas. 30 mm korpus on ka mõnevõrra jäigem ja seega mõnevõrra vastupidavam läbipaindumisele juhusliku löögi puhul. Ka esimese läätse suur läbimõõt on oluline suurema valgustugevuse saavutamisel, eriti hämaral ajal sügisel. Just Hawke pakub väga laia valikut erinevate läbimõõtudega objektiividest.

    Field-Target laskurid on valdavalt eelistanud Mil-Dot sihikut, mis võimaldab väga kiiret kauguse hindamist ja ballistikat tundes ka täpset tabamise kõrguse korrigeerimist. Värske uudisena pakub Nikko Stirling juba spetsiaalset FT sihikut. MTC-l on SCB sihik ja Hawkel MAP ja SR sihikud. Paljudel mudelitel on lisaks ka valgustatud sihikud, mis on heaks abimeheks hämaras tumeda märgi täpseks sihtimiseks.
        Reguleerimistornide seadetäpsus on eriti oluline õhupüsside ballistika peenhäälestamisel. 1/8“ täpsusega Diamond 10-50x60 torn võimaldab 1 klikiga korrigeerida 50 meetri märgi tabamispunkti 2 mm haaval. Kuid tavakasutuses annab  ¼“  ka täiesti rahuldava tulemuse. Kogu Hawke toodang on ¼“ seadega.
        Võimsate suurendustega nagu 24, 32 ja 50 korda, saavad õhupüssilaskurid kuva teravustamise kaudu omale päris täpse kaugusmõõtmisvahendi. Sadulal asuv parallaksi seadet on eriti mugav kasutada ja parallaksitornile saab täiendavalt veel paigaldada suure ratta. Rattale saab ise kalibreerida skaala, kus teravaimale kuvale vastab kaugus märgini meetrites. Objektiivile paigutatud parallaksiseade puhul on tulemi lugemine veidi ebamugavam. Võistlustel kasutatava optika puhul on oluline, et teravustamine oleks võimalik alates 9 meetrist.

    Nikko Stirling toodetest leiab ka maailma kõige väiksema holograafilise sihiku ja hinnasõbraliku kollimaatorsihiku. Kütid leiavad omale MTC toodangust soodsa laserkaugusmõõdiku, mida sobib kasutada ka parallaksiratta kalibreerimisel.

    Üksikmüügi soovitushinnad annavad vajaliku võrdlusmomendi erinevate mudelite hindade vahel. Ostukorvi juhtimise +/- nuppudele klikkimisega saab kiiresti kalkuleerida kogu tellimuse maksumuse. Peale andmeväljade täitmist ja nupu "Saada tellimus" vajutamist läheb mail müüjale koos teie tellimusega. Populaarsemad optika mudelid on enamasti laos. Tehasetellimused võivad kesta 1-3 kuud. Laskespordiklubidele ja riigi jõustruktuuridele pakume  kokkuleppehindasid.

    Õhkrelv on samuti relv nagu on seda tulirelv. Mõtlematu relva kasutamine võib põhjustada ettearvamatuid tulemusi. Selle lehe olulisteks eesmärkideks on arendada relvade kasutamise kultuuri, edendada sporti ja viia eesti laskurid Field-Target MM-il 100 esimese hulka.
 


© Tallinna Field Target 2007-2017 Tallinn