Inglise Vene

Weihrauch HW 50 S ülevaade

Galerii, 26 pilti 18 MB

Küsisin ühes relvapoes õhupüssi optikate kohta. Minu poole pöördus hoopis üks vanem külastaja, kes küsis imestades, et miks mul õhupüssile optikat vaja on? Nüüd ei saanud mina enam aru. Vana jahimees seletas, et tema jahipüssil on ka optika peal, aga ta vaatab sellega tavaliselt, kas põdrapull on tema poole pea või taguotsaga ja kui vaja on, siis laseb läbi optika jalgade vaadates ikka püssi õigete lahtiste sihikutega!
    Selle kentsaka loo tõttu tekkis mul mõte uurida, et kas tavalisele õhupüssile optikat on ikka peale vaja või mitte. Igal normaalsel õhupüssil on lahtised sihikud ju tõesti juba olemas. Mida see optika sinna juurde siis veel peaks andma? Vastuse saamiseks võtsin ette fiiberoptiliste sihikutega Weihrauch HW 50 S testimise. See püss tundus mulle sellisteks uuringuteks igati sobilik olevat. Lasta oli võimalik lahtiste fiiberoptiliste sihikutega või siis vastavalt vajadusele ka optikaga.

Weichrauch 50 S review

HW 50 mudelit valmistab Weihrauchi  Mellrichstadti tehas kahes kaliibris:
•    4.5 mm
•    5.5 mm.
Versioonil M/II on:
•    tunnelsihik ees ja nelja erineva vahetatava sälguga sihik taga ning võistlus-tüüpi päästik.
Versioonil S, sellel, mida mina otsustasin testida, oli:
•    TruGlo fiiberkiuga tunnelkirp ees ja sälk taga ning ehtne Rekord-tüüpi päästik.
Mõlemal versiooni püssid on pöögist kabaga.

Minu poolt tutvustatav HW 50 mudel on siis täpsemalt versioon HW 50 S, kus tavapärase vahetatavate kirpudega tunnelsihiku asemel oli ees tunnel TruGlo punase fiiberoptilise kiuga ja tagumise vahetatavate sälgudega sihiku asemel oli taga samuti TruGlo , kuid rohelise kiuga. Muidugi Rekord päästiku, pöögist kaba ja vintraud kaliibriga 4.5 mm .

Tehnilised näitajad:       
-    Vinnastamine murdmisega
-    1-lasuline
-    Diabooli kiirus 250 m/s
-    15 mm vintraud, tunnelkirbu siiniga ees
-    TruGlo tunnelkirp, eemaldatav 15 mm push-on summuti paigaldamiseks
-    TruGlo mikromeetriline sälk
-    Päästik Rekord
-    Automaatne kaitseriiv
-    Pöögipuust kaba
-    Kummist kabapadi
-    11 mm optika kinnitussiin, 3 ava stopperile
-    Pikkus 103,0 cm
-    Kaal 3,1 kg
-    Raua pikkus 39,5 cm

Võimsuse poolest kuulub HW 50 samasse rühma Cometa 300, Gamo CF-20 ja  Crosman Quest 800X-ga. Kõikide nende püsside kohta saate Reviewcentris lugeda esmaomanike positiivseid hinnanguid püsside väärt omadustele ja see kindlasti on ka tegelikult nii. Iga asi, mis rõõmu valmistab, ongi tegelikult hea. Vahetevahel tekib mul küsimus headuse mõõdupuust, mis kipub mõneti erinev olema neil, kes on üht püssi näinud ja neil, kes on mitmeid püsse näinud. Olen ise üritanud erinevate valmistajate püsside omavahelisi võrdlemisi vältida niipalju kui see parasjagu võimalik on, uskudes, et igas arvamuses on piisavalt palju subjektiivsust. Usun, et ka sellest HW50 ülevaatest  saab iga lugeja aru vastavalt sellele kogemusele, millega ta ise on varem kokku puutunud.

Esmamulje HW 50-st on meeldiv. Uue tüübi kaba on sama mõnusa viimistlusega nagu see on mudelitel  HW 77, 95 ja 97. Peene puusüüga punakaskollaka varjundiga pöök on mattlakiga kaetud ja jätab väga sooja mulje. Puutöö on praktiliselt vigadeta ja selle tase on vastav kallimate mudelite tasemele, kus vinnastamise hoovastiku juures on isegi kaba siseküljed viimistletud. Kaba põsetugi on reljeefne ainult paremakäelistele laskuritele ja käepide on kujuga, mis sobib paremini püsti asendist laskmiseks. Eeslaad on alt ümara vormiga  ja on toetuskäe jaoks mugav. Rihveldused kabal puuduvad. Metalliosa on tehtud hästi ja viimistlustase on kõrge. Vinnastamine ja raua lukustumine töötab väga tihedalt ja kindlalt. Uue püssi raua lukustumine oli isegi veidi liiga jäik. Vinnastamiseks vajalik jõud ei ole suur, kuid vinnastamisel peab piisavalt tähelepanelik olema lõpposa lukustumisega. Laadisin paar korda lohakalt, ei murdnud lõpuni  ja siis viskab raud laadimiskäe ebameeldivalt tagasi. Kokkuvõttes on  Weihrauchi viimistluskvaliteet väga kõrge nii metalli kui ka puidu osas. Püssi kaal on nn kogu perele sobiv  kaal. See sobib nii juunioridele kui  ka seenioridele. Õlga tõstetud püss istub hästi ja on heas tasakaalus. Püsti laskmisel võiks püssi suurem kaal asendi stabiilsust veelgi parandada.

Optika, mida ma juba ammu proovida soovisin, oli MTC Mamba 4-16x50. Mamba ei ole just tüüpiline vedrupüssi optika, mida igal vedrupüssil kasutama peaks, kuid minu meelest sobis ta HW50 võimsusega hästi kokku. Võrdluseks võtsin kaasa ka spetsiaalse vedrupüssi ettevalmistusega optika Nikko Stirling AirKing Gold Crown 2-7x32 AO. Tegelikult tulekski vedrupüssidele optika eluiga silmas pidades paigaldada ainult spetsiaalseid vedrupüssi ettevalmistusega optikaid. Keskmise  suudmekiiruse, 250 m/s, juures ma eriti tugevat prell-lööki ei oodanud. Löögi tugevuse võrdlemiseks laenasin naabripoiste käest Gamo Shadow 1000 koopia Hayex K-101 W. Mamba kinnitasin püssile SportsMatch ATP61 jalgadega, sest nende kõrguse reguleerimisvõime lubas optikat väga lihtsalt ja kiiresti nullida. AirKing oli komplektis üheosalise jalaga ja siin polnud optika kinnitamise pärast vaja eraldi muretseda. ATP61 paigaldamine läks sujuvalt. Mamba püssile tõstmisel selgus, et püssi tagumine lahtine sihik tuleb maha keerata, sest see ei mahtunud objektiivi alla ära. Mis siis ikka. Vajutasin sälguosa alla ja keerasin seadekruvi välja ja siis keerasin esimese kinnituskruvi lahti. Ootasin, et kõik pudeneb laiali, aga midagi ei juhtunud. Selgus, et sihik istub väga täpselt tehtud tihvti peal ja teda sai kerge tõmbega hõlpsalt kätte. Vaatamata ATP61 tihedale istule paigaldasin kindluse mõttes tagumise jala taha ka spetsiaalse Weihrauchi optikastopperi. See tundus parimal viisil sobivat ainult viimasesse kinnitusavasse, kus ta veidi naljakalt üle ääre jäi. Optikaga püssi välimus muutus päris massiivseks. Aga OK, tegemist polnud ju iludusvõistlusega. Üheosalise jalaga AirKingi osas ma teadsin, et paigaldus on ainult kinni keeramise vaev.

Diaboolideks valisin JSB Exact Express, kaliiber 4.52, kaaluga 0.51 grammi. Tegin seda lihtsal põhjusel, sest viimastel võistlustel lasksid HW 97 ja TX200 omanikud tihti just nende diaboolidega. Arvasin, et Express peaks sellisel juhul piisavalt hästi sobima ka HW50-le.
   
Testima läksin oma tavalisse testimiskohta. Mõõtsin märgi vedrupüssile tavapärase 30 m kaugusele. Ilm oli peale vihma veel niiske ja kergelt pilves. Tuult peaaegu polnud. Optika nullimiseks panin ülesse 54 millimeetrise musta tuumaga 10 m olümpiapüstoli märgi. Miskipärast otsustasin eirata oma enda seisukohta, et lasta tuleb tavakasutajale loomulikust asendist. Ehitasin omale toe. Toe peale panin oma FT istumispadja ja püssi toetasin padja peale. Toimisin risti vastu vanemate laskurite soovitusele, mitte lasta otse toe pealt.

Mamba näitas erakordselt selget pilti. Teravustasin ja parallaksiratas näitas kohe ca 30 jardi. Okulaari polnud vaja teravustada, kõik oli kohe terav. Keerasin suurenduse põhja ja pilt püsis endiselt särav ja terav. Kaks esimest lasku sattus lehe alla paremale servale ja praktiliselt ühte auku. Otsustasin kasutada jalgade reguleerimisvõimet kogu ulatuses. Keerasin mõlema jala kõrguse kinnituskruvid lõdvemaks ja seadekruvid veidi välja. Tegin esimese jala nii lühikeseks ja tagumise jala nii pikaks kui võimalik, pingutasin kinnituskruvid uuesti ja keerasin seadekruvid uues asendis põhjani kinni. Jätkasin laskmist. Kaks järgmist lasku läksid juba ca 14 cm kõrgemale. Ei tahtnud enam kinnitusjalgade reguleerimisega jännata ja keerasin Mamba reguleerimistornide korgid maha. Peale parandust alla, oli kahe järgmise lasu kõrgus peaaegu õige, kuid grupi asend oli endiselt paremal. Tegin külgsuuna paranduse. Kolm järgmist lasku olid vertikaalteljel õigesti, aga nüüd millegipärast veidi liiga madalal. Parandasin veidi kõrgust ja järgmine lask tabas märgi tsentrit. Kontrollisin kõrgust ka veel teise lasuga ja see tabas eelmisest ainult veidi kõrgemale. Korras. Paras aeg alustada testimisega. ( Veidi ennatlikult nagu hiljem selgus.)

Ootasin loomulikult hiilgavaid tulemusi ja rõõmustasin juba ette. Sisselaskmise 10. lask tabas tsentrisse.  Optika kuva oli suurepärane. See tõotas palju ja miks ka siis mitte. Panin ülesse oma tavapärase treeninglehe 8 märgi ja 12 mm tuumaga. Sättisin püssi padjale nii, et sihik näitas ilma käega katsumata täpselt  esimese märgi keskele. Hoidsin püssi kabakaelast kergelt pöidla ja keskmise sõrmega  ning vedasin nimetissõrmega vaikselt päästikut. Tabasin veidi ülesse nagu ka 0-lehe viimase lasuga. Lasksin uuesti ja tabasin tuuma. Järgmine lask läks veidi peremale ja siis algas mingi seletamatu läbivajumine. Teise grupi laskmise ajal kompenseerisin jätkuvalt ülesihtimisega. SCB sihikuga oli see väga lihtne ettevõtmine ja tulemus tuli hea. Läbivajumise nähtusele ei osanud muud seletust anda kui - DIISEL. Raud saab määrdest puhtaks ja suudmekiirus järjest langeb. Kolmanda grupi esimene lask tabas ootamatult sinna kuhu sihtisin, ehk siis ca 15 mm kõrgemale. Lõpetasin ülesihtimise ja järgmisest 4-st lasust moodustus ilus tihe grupp. Neljandas grupis algas see seletamatu läbivajumine uuesti  ja seda ma lõpuni valitseda ei suutnudki.

Tulemused Mambaga ei olnud minu jaoks veenvad. Püss tundus hea ja ka optika ise oli hea, aga tulemused ei olnud seda mitte. Tuul mind ju ei seganud. Tõsi oli, et lasksin vedrupüssiga  toelt esmakordselt. Ilmselt tulnuks tulemuste põhilisi mõjutajaid otsida minu uuest asendist  ja ilmselt ka diisliefektist. Kokkuvõttes saavutasin 5-lasuliste tulemusgruppide CTC mõõtudeks 29, 9, 22 ja 30 mm. Kuna plaanis ei olnud maailmatippmargi saavutamine, millega kõigile tõestada, et HW 50 on maailma parim püss, vaid olin otsimas selgust, kas optika annab õhupüssile lisaväärtust või mitte. Seega sobis see tulemus selle otsingu algusesse piisavalt hästi.

Lahtised sihikud on õhupüssi juures iseenesest mõistetavad, sest muidu ei saakski ju lasta. Ahjaa, optika! Keerasin Mamba maha ja panin tagumise sihiku tagasi. 5 lasku kulus õige tabamiskõrguse leidmiseks. Kuna mul polnud mingeid tulevikuplaane kuskil jooksuvõistluste pjedestaalile jõuda, siis tõdesin, et igat tabamust ise vaatamas käia oli ikka äärmiselt tüütu. Võtsin kasutusele poes kohatud vana jahimehe laskeviisi parandatud versiooni. Lasksin siis lahtiste sihikutega ja uurisin tulemusi läbi püssi kõrval lebava optika. Päris kentsakas ja vähepraktiline oli. Algatuseks lased, siis võtad optika ja vaatad kuhu läks. Olin harjunud sellega, et lased ja samal hetkel näed ka tabamust. Pean tunnistama, et suurt vaimustust ma lahtiste sihikutega laskmisest ei tundnud. Pealegi kaotasid sihikute fiiberkiud tumedama pilve tulekuga suure osa oma särast. Optikaga lastes sihitakse täpselt märgi keskele. Harjumusest ja pikalt mõtlemata nullisin ma ka lahtised sihikud täpselt märgi keskele, aga tegin seda siis, kui nad särasid. Lõpuks kui ma testima kavatsesin hakata, oli taevas muutunud tumedaks ja sihtimisel oli väga raske aru saada, kus asub musta märgil ümara kujuga tume kirp. Sellel hetkel unistasin vanaaegsest tavalisest tulbaga kirbust, millega sihitakse musta tuuma alla.

Ootused võimalikust tulemusest puudusid ja tuju oli muutunud ilma tõttu samuti kehv. Otsustasin 10 testlasku teha õhupüstoli 10 m märki. Hoidsin püssi samuti nagu ma seda optikaga lastes tegin, kergelt kahe sõrmega. Kirbu ebamäärase asendi tõttu oli ka kohe näha tabamuste ca 2x suurem hajumine vertikaalil  võrrelduna hajumisega horisontaalil. Jätkasin järjekindlalt sihtimist märgi keskele.

Tulemused lahtiste sihikutega  laskmisel olid veel kehvemad kui kehvad tulemused optikaga laskmisel. Siiski õnnestus lasta üks 10 ja kolm 9-t ja see parandas mu tuju. Kokkuvõttes  läks kümnest lasust 8 musta ja 2 valgesse. Algaja jaoks see polnudki võibolla nii paha. Lahtiste sihikutega sain 10 lasu grupi CTC tulemuseks 50 mm. Ei saanud öelda, et optika laskmise tulemus just 2 korda parem oleks olnud, kuid oluliselt parem oli see kindlasti. Järgmisena tekkis mul küsimus, et kui vägevat optikat normaalse tulemuse jaoks siis tegelikult vaja oleks? Mamba oli küll suurepärane Premium klassi optika, kuid selle hind oli praktiliselt võrdne püssiga hinnaga. Kas selline hind on mõistlik? Aga milline hind on siis mõistlik?

AirKing Gold Crown oli valmis sellele küsimusele kohe vastust andma. Optika paigaldamine võttis ehk 2 minutit aega. Esimene üllatus tuli alles siis, kui ma stopperit tahtsin paigaldada. Stopper lihtsalt ei mahtunud. Madala jala tõttu jäi okulaar ette.  Madalatel jalgadel on muidugi üks oluline positiivne pool. Nimelt, mida lähemal on optiline telg raua teljele, seda väiksem on püssi kallutamisest tekkiv viga märgi tabamisel. Hästi ei mahtunud ära ka objektiivi tolmukaitse. Kuna parallaksiseade oli objektiivil, siis tuli tolmukaitse tegelikult nagunii ära võtta. Suurimaks mureks kujunes seega jala kindel kinnitamine püssile ja selle võimaliku läbilibisemise vältimine ilma stopperita. Kinnitasin jala mõistliku jõuga. Jala tagumine serv jäi täpselt kolmanda stopperiava ette. Sellega tekkis mul võimalus visuaalseks jälgimiseks, kas jalg libiseb või mitte. Püss nägi koos paigaldatud optikaga veidi jässakas välja. Keerasin parallaksi 30 meetri peale ja panin püssi toele. Pilt oli kohe terav, ainult parallaks vajas veel kerget parandust. Midagi jäi ikkagi häirima. Hetke pärast mõistsin, et Mil-Dot sihik oli vähemalt kraadi võrra vasakule pööratud. Uurisin asja. Jalg oli püssi peal õigesti. Otsustades reguleerimistornide asendi järgi, siis oli tehas optika jala sisse lihtsalt veidi viltu paigaldanud. Teades, kui kõvasti optika jala sees kleepja teibi tõttu kinni on, siis ei hakanud ma optikat jala seest välja võtmagi ja leppisin olukorraga. Teadsin, et esimese paigalduse optika laseb tavaliselt kohe liiga alla. Võtsin reguleerimistornide korgid maha ja keerasin kõrgusregulaatorit hoolimatult ca 3 ringi UP suunas. Optika nullimise märklehena kasutasin oma tavapärast 54 mm musta tuumaga püstolimärki. Kaks esimest lasku tabasid kõrvuti neljandasse veerandisse, kuid liiga kõrgele. Palju sai. Miskipärast arvasin ma, et torni reguleerimisvõime on 1/8“ ja tegin vastavalt sellele 25 klikki alla. Kaks järgmist lasku olid kolmandas veerandis  ja liiga all. Vaatasin torni, muidugi, seade oligi ainult ¼“ . Kokku 10 klikki ülesse tagasi ja jõudsin õigele kõrgusele. Veel 10 klikki paremale ja 2 järgmist tabamust andsid 20 silma. Olin testiks valmis.

Ootused ei olnud suured, sest oodatud tulemusi Mambaga ei tulnud  ja põhjused miks, polnud päris selged. Otsustasin, et lasen rahulikult ja uurin, kuidas AirKing ja HW 50 koos käituvad. Paigaldasin oma tavalise 8 märgiga lehe ja alustasin testiga. Uued üllatused ei jäänud tulemata. Olin harjunud laskma suurendustega 16, 24, 32 või 50 korda. Teadsin kui väike võib olla optiline ava, kus silm saab asuda.  7x suurendusega oli nähtav vaateväli avar ja terav, kuid pea asend kabal võis olla väga erinev, sest optiline ava oli nii lai. Midagi ei võbisenud, kõik oli nagu betoonalusel. Tõeliseks mureks kujuneski just pea õige ja korratava pea asendi leidmine vastu kaba toetamisel. Ka tundusid Mil-Dot sihiku jooned peale  SCB sihiku peeneid jooni  liiga jämedad.

Tulemused AirKing optikaga olid päris põnevad. Ütleme siis nii, et ma olin ka püssiga juba veidi rohkem kohanenud. Ilmselt oli ka diisli mõju juba lõppenud. 5-lasuliste gruppide CTC tulemusteks õnnestus saada 20, 14, 22 ja 22 mm. Mitmed lasud olid auk-augus. Halleluuja! Tegelikult olid AirKingiga laskmise tulemused ju paremad kui tulemused Mambaga laskmisel. Kuid tuleme nüüd tagasi lähteülesande juurde. Selles testis  ei olnud ju vaja võrrelda optikaid vaid vaja oli leida vastus, kas optika annab õhupüssiga laskmisel midagi juurde või mitte. Ja selle vastuse ma ju sain. Oli täiesti selge, et koos optikaga saab õhupüssi  kvaliteeti ja täpsust palju paremini realiseerida kui lahtiste sihikutega. Loomulikult on optikaga laskmisel ka jalavaeva palju vähem!!! Sa tunned, mida Sa teed ja näed, kuhu Sa tabad. Üks soov kipitas siiski veel! Asend? Milline on õige asend? Kuna lihtsam oli lasta istudes kui seistes, siis istusingi oma FT padjale.
 
FT asendis AirKing sihikuga laskmise tulemused rahustasid mind veelgi. See, et  toelt laskmine ei tundunud püssi iseloomuga hästi sobivat, sünnitas minus loomuliku soovi istuda oma tavapärasesse FT asendisse. Panin oma 25 mm tabamisalaga oravamärgi ülesse ja alustasin HW 50 S viimast testi.  Ümara kujuga eeslaad ei olnud istudes laskmiseks üldsegi mugav ja püss kippus külgsuunas veidi upakile vajuma.  Rihvelduste puudumine käepidemel tegid selle hoidmisel ebamugavalt kleepuvaks. Päästik tundus ikkagi veidi tuim ja selgelt oli tunda kergelt ebatasane libisemine teise astme sees enne päästiku puhast rakendumist. Vedrulöögi hääl oli tavapärasest kõrgematoonilisem ja kõlas nagu thinnk. Püssi löök lasul oli suhteliselt mõõdukas. Nähtavus optikas oli suurepärane, kuid tuul oli vahepeal  tõusnud ja tuuleiilid kippusid mu laskeasendit vahetevahel veidi kõigutama. Lasksin rahulikult keskendudes ja tuult jälgides 10 lasku. 1. lask tabas tabamisala serva ja järgmised 9 tabasid selle sisse. Field-Targeti skaalas oli HW 50 AirKing 2-7x32 optikaga andnud mulle 9 kindlat punkti  ja 10 lasu grupp 30 m märgil andis CTC tulemuseks 20 mm. Tulemus, mida pole põhjust häbeneda. Mäletasin väga hästi, millist vaeva ma ise mõni aasta tagasi nägin sarnast tulemust PCP-ga üritades. Väsimus kippus juba kallale ja tundus suht võimatu , et ma oleksin lahtiste sihikutega võimeline laskma kõik 10 lasku orava tabamistsooni. Otsustasin testi võitjaks kuulutada optika.
    Lõpuks võtsin veel testi tunnetusliku poole kontrollimiseks välja oma headuse mõõdupuu – naabripoiste käest laenatud Hayex K-101 W. Tegin mõned lasud. Vinnastamine oli palju raskem. Rauda ette viies oli kuulda vedru raginat. Päästik oli palju jäigem. Lasul hüppas püss toelt peaaegu lahti. Nii toekat häält, mis lasul sündis, polnud ma tükk aega kuulnud. Ehtne kahur. Tõsi küll, esimene lask läks otse kümnesse, kuid teine tabas juba valgesse. Loobusin. Mulle tundus see kõik peale HW50-ga laskmist lihtsalt liiga keeruline olevat. Võibolla on Hayex oma kiirusega 300 m/s parim neile, kes tahavad kroonisesse münti auku teha või tollisest lauast läbi lasta ja võib-olla on HW 50 parim neile, kes soovivad 30 m märgil korratavaid 10 mm CTC-gruppe saavutada, kuid sellisel juhul oleks ka HW 50-le isegi  lihtne optika väga suureks abiks.
 


13. juuli 2008
Teh - TFTC


 

© Tallinna Field Target 2007-2017 Tallinn